Obecní pokladna jako soukromý bankomat. Dlouholetý starosta falšoval faktury a odklonil miliony na vlastní účet



Od Marie Osvaldová2. 6. | 11:57


Měl se starat o rozkvět malé obce na severním Plzeňsku, místo toho tamní rozpočet bezmála deset let systematicky pustošil. Čtyřiapadesátiletý exstarosta Horní Bělé Radek Pešík čelí obvinění, že pomocí rafinovaných podvodů s fakturami připravil vesnici o více než pět milionů korun. Své pochybení už raději přiznal a se státní zástupkyní uzavřel dohodu o vině a trestu. Do vězení se ale dostat nemusí. O případu informoval server novinky.cz.

Reklama

Bývalý celník, který se v devadesátých letech vrhl na komunální politiku, stál v čele Horní Bělé od roku 2010. Mezi místními obyvateli se těšil dlouholeté důvěře. Jak se však nyní ukázalo, důvěru svých voličů proměnil v dokonalé maskování pro dlouhodobou zpronevěru. Podle státní zástupkyně Lenky Kocurové si starosta udělal z obce s necelými šesti stovkami obyvatel výnosný soukromý byznys.

QR kódy do vlastní kapsy

Mechanismus podvodu, který starosta praktikoval minimálně od roku 2015, byl sice jednoduchý, ale neobyčejně efektivní. Využíval k tomu běžný chod obecního úřadu a důvěru v účetnictví.

„Obviněný vytvářel duplikáty faktur reálných dodavatelů obce. Na tato falza však záměrně umisťoval bankovní spojení a QR kódy vedoucí přímo na jeho osobní bankovní konta,“ popsala podle serveru novinky.cz žalobkyně v dokumentech, které má justice k dispozici.

Starosta následně falešné doklady sám vložil do obecního účetnictví a jako statutární zástupce je prostřednictvím internetového bankovnictví proplácel. Peníze určené na rozvoj obce tak namísto firmám tekly přímo do starostovy kapsy. Celkem policisté a kontroloři odhalili přes 80 takto zmanipulovaných faktur. Částky se pohybovaly od drobných čtyř tisíc až po masivní sumy blížící se půl milionu korun za jediný fiktivní úkon.

Past sklapla při kontrole, motiv zůstává záhadou

Bezstarostné tunelování obecních peněz skončilo až v loňském roce. Na podezřelé finanční toky a nesrovnalosti v účtech narazili kontroloři z Krajského úřadu Plzeňského kraje během rutinní prověrky. Pro malou obec s ročním rozpočtem kolem 20 milionů korun znamenala ztráta pěti milionů citelný zásah do rozpočtu.

Radek Pešík bezprostředně po odhalení na svou funkci rezignoval a z veřejného života se stáhl. Co přesně ho k tunelování vlastní obce vedlo a za co zpronevěřené miliony utratil, zůstává nejasné – v textu dohody to specifikováno není a sám exstarosta s médii nekomunikuje.

Místo kriminálu „jen“ podmínka a zákaz činnosti

Vzhledem k tomu, že Pešík pod tíhou důkazů policii nekladl odpor a plně spolupracoval, podařilo se mu se státním zastupitelstvím vyjednat dohodu o vině a trestu. Návrh dohody, kterou bude v nejbližších týdnech schvalovat Okresní soud Plzeň-sever, počítá za zločiny zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby s pětiletým podmíněným trestem.

Kromě pětileté podmínky dostal bývalý starosta také pětiletý zákaz působení ve funkcích volených členů samosprávy (nebude tak smět kandidovat na starostu, místostarostu ani do rady obce). Tou nejpodstatnější podmínkou pro to, aby se definitivně vyhnul mřížím, je však povinnost uhradit Horní Bělé způsobenou škodu do poslední koruny. Zda obec dostane své miliony zpět včas, ukážou až následující měsíce.

Sdílet: